cięcie aluminium

Cięcie aluminium – jaką przecinarkę wybrać?

Profile aluminiowe oraz inne elementy z tego metalu są stosunkowo łatwe w obróbce. Cięcie tak lekkiego materiału nie wymaga stosowania najostrzejszych z dostępnych tarcz tnących. Takie przecinarki sprawdzą się w obróbce twardszych i grubszych tworzyw. Wybór narzędzia do cięcia aluminium warto jednak dobrze przemyśleć. Pod uwagę należy wziąć zarówno konstrukcję, jak i najważniejsze parametry przecinarki.

Budowa przecinarki do cięcia aluminium

Korpus przecinarki może być zbudowany w różny sposób. Najczęściej narzędzie to powstaje z materiału przeciwkorozyjnego, który zapewnia wytrzymałość dyskowi tarczy. Nie bez znaczenia pozostaje naprężenie dysku. Aby ustabilizować pracę płyty, powinno być dość wysokie. Takie rozwiązanie pozwoli też utrzymać sztywność ośrodka. W budowie narzędzia warto zwrócić uwagę także na obecność otworów kompensacyjnych. Zadaniem tych szczelin jest zredukowanie wibracji, które powstają na skutek cięcia. Otwory kompensacyjne chronią również przed odprowadzaniem ciepła i powstawaniem odkształceń tarczy. Budowa przecinarki do aluminium powinna ponadto umożliwiać ostrzenie zębów. Najlepszej jakości narzędzia pozwalają na kilkunastokrotne przeprowadzenie tego zabiegu.

Parametry przecinarki do aluminium

Przy wyborze przecinarki warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kąt natarcia. Parametr ten wpływa na precyzję realizowanego cięcia. Zęby tarczy powinny uderzać pod możliwie niedużym kątem, np. ujemnym lub zerowym. Ważną kwestią pozostaje także rodzaj cięcia wykonywanego przez narzędzie. Przecinarki dostępne na rynku są w stanie realizować cięcia poprzeczne, rozdzielające, skośne czy kątowe. Do pracy z aluminium warto wybrać model umożliwiający cięcie bezpośrednio pod materiałem. Taka przecinarka najczęściej posiada specyficzną geometrię tarcz tnących, zwykle mających po ok. 50-100 zębów. Szczególną precyzję cięcia zapewniają narzędzia z trapezowo-płaskim profilem zębowym. Jego dodatkową zaletą jest zabezpieczenie przed uszkodzeniami materiału oraz powierzchni tnącej. Aby jeszcze bardziej zwiększyć ochronę przecinarki, warto wybrać model z tarczami powlekanymi węglikiem spiekanym. Dodatkową wytrzymałość jest w stanie zapewnić również nakładka widiowa.

Przecinarka automatyczna a cięcie aluminium

W wielu zastosowaniach z powodzeniem sprawdzi się przecinarka automatyczna. Nadaje się idealnie do obróbki aluminium, np. w postaci profili. W takiej konstrukcji podnoszenie tarczy tnącej odbywa się w pełni automatycznie, a ręcznie ustawiany jest jedynie kąt nastawny cięcia. Nowoczesną przecinarką automatyczną jest chociażby model AL 500 NC, dostępny pod adresem: (https://www.bomar-poland.com.pl/oferta/al-500-nc/). Narzędzie to zostało dodatkowo wyposażone w zbiornik płynu chłodzącego. W ten sposób przecinarkę można dobrze ochronić przed przegrzaniem na skutek intensywnej pracy. Urządzenie posiada pionowe i poziome zaciski imadła. Zapewnia możliwość podawania materiału o wadze sięgającej nawet 150 kg. Przecinarka AL 500 NC wyposażona została w tarczę tnącą o średnicy 500 mm.