wyposażenie warsztatu ślusarskiego

Wytyczne na temat bezpieczeństwa w zakładzie ślusarskim

Niewątpliwie zakład ślusarski, to bardzo specyficzne miejsce pracy, w którym na pracownika czyha bardzo wiele niebezpieczeństw. Jednak pracodawca musi zrobić wszystko, aby do wypadku nie dopuścić. Przepisy BHP dokładnie regulują, co musi zrobić pracodawca, aby zminimalizować ryzyko wypadku w swoim zakładzie i, aby pracownik miał szansę czuć się bezpiecznie. Tak dużo bowiem bardzo niebezpiecznych maszyn i narzędzi może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego wypadku, który skończyć by się mógł bardzo tragicznie. Dlatego przepisy określają, co w owym zakładzie należy bezwzględnie zastosować. 

Uświadamianie pracownika

W zakładzie ślusarskim i w każdym innym zakładzie najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi. Bardzo ważną kwestią jest więc regularne przeprowadzanie kursów BHP. Bowiem to pracownik ma na siebie uważać najbardziej i poprzez ciągłe przypominanie o niebezpieczeństwach możemy go do tego skłonić. Jednak pracodawca także musi zadbać o odpowiednie warunki pracy każdego pracownika, które regulują przepisy.

Jak powinien wyglądać zakład ślusarski

Przede wszystkim pracodawca musi zadbać o odpowiednią podłogę. Ma ona być łatwa do utrzymania w czystości, a także o równej i prostej powierzchni. Dzięki temu ryzyko upadku przez pracownika jest zminimalizowane. Kolejną ważną rzeczą jest zabezpieczenie takich rzeczy jak maszyny przemysłowe. Wszystkie wystające elementy powinny być właściwie schowane. Bardzo ważne także w zakładzie ślusarskim jest także światło. Ma być jasne żeby pracownik miał szansę zobaczenia zagrożenia we właściwym momencie. Oczywiście bardzo ważne są także przerwy pracownika, bo wtedy wykazuje się on o wiele lepszym refleksem. Zobacz również http://www.bomar-poland.com.pl/na-co-zwracac-uwage-wybierajac-sprzet-do-warsztatu-slusarskiego/

Wzajemne dbanie o siebie

Każdy pracownik, który pracuje w zakładzie ślusarskim powinien mieć oddalone stanowisko od kolegów. Wtedy ma szansę dbać o swoje bezpieczeństwo , a nie każdego wokół. Kolejną kwestią jeśli chodzi o zakład ślusarski, która ułatwia dbanie o bezpieczeństwo pracownika, to zabezpieczenie szyb specjalną siatką. Wtedy każde uderzenie w szybę przedmiotem, albo jakimś odłamkiem nie zagrozi pracownikowi. Jednak najważniejsza kwestia, to uświadamianie pracownika o zagrożeniach i tłumaczenie, co może się stać jak tego właściwie nie dopilnuje. Pracodawca bowiem może ułatwić pracownikowi zadbanie o bezpieczeństwo, ale nie jest w stanie wszystkiego zrobić za niego. Więc tutaj tylko pracownik poprzez wzmożoną czujność może uniknąć wielu wypadków i właśnie to należy pracownikom uświadomić. Bez tego nawet najlepsze zabezpieczenia się nie sprawdzą i mimo to, wypadek będzie możliwy.

Pracodawca także powinien zapewnić pracownikowi specjalną odzież, która ochroni go przed uszkodzeniami ciała. Ważną kwestią jest, aby w zakładzie było jak najmniej łatwopalnych rzeczy. Łatwopalna odzież czy podłoga jest tutaj wykluczona. Niestosowanie się do zasad BHP może nie tylko skończyć się tragicznie, ale także pracodawca naraża się na wysokie kary finansowe, więc lepiej zadbać i zastosować wszystkie te kwestie, bo kara może być bardzo dotkliwa.