Cięcie stali – czyli co musisz wiedzieć o formach obróbki stali
W wielu przedsiębiorstwach odbywana jest obróbka stali. Dzięki niej można uzyskać konkretne metalowe elementy, które potem będą stosowane w wielu branżach. Okazuje się, że cięcie stali polega na oddzieleniu od siebie wiązań atomowych. Celem każdej firmy jest osiągnięcie dobrego efektu. Dlatego zawsze trzeba dopasować właściwą technikę obróbki stali. Jeżeli mowa o wyborze, zależy on między innymi od grubości, a ponadto rodzaju zastosowanego surowca.
Rodzaje cięcia stali
Warto trochę powiedzieć o rodzajach cięcia stali. Jak się okazuje, technologie stosowane do cięcia jej różnią się przede wszystkim pod względem kosztów, ale też czasu pracy czy dokładności, o czym nie każdy wie. Pod uwagę trzeba wziąć także założenia w dostarczonym projekcie. Do tego trzeba doliczyć skalę obróbki, która jest równie istotna.
Cięcie skrawające stali
Bardzo popularną metodą cięcia stali jest cięcie skrawające. Tego typu obróbka polega na usunięciu niepotrzebnego materiału przy zastosowaniu urządzenia CNC. Należy wiedzieć, że taka technologia cechuje się sporą precyzją, a ponadto pozwoli uzyskać różnorodne kształty czy wymiary. Wiadome jest to, że taka metoda jest też bardzo powtarzalna. Ma to ogromne znaczenie w czasie produkcji masowej. Jest tak, ponieważ urządzenia są sterowane przez konkretne oprogramowania. Dzięki temu można zagwarantować szybkość, a dodatkowo wydajność procesów. Jest to bardzo ważne w przypadku obróbki stali.
Cięcie plastyczne stali
Inną popularną formą obróbki stali jest cięcie plastyczne, które nazywane jest też tłoczeniem. Żeby uzyskać oczekiwany rezultat dokonuje się rozdzielenia stali z równoczesnym naruszeniem jej spójności, co jest bardzo istotne w kwestii prawidłowej obróbki. W czasie takiego procesu nie dochodzi też do tworzenia się odpadów. Mowa tutaj między innymi o wiórach bądź pozostałościach po topnieniu metalu, o czym nie każdy wie. Taka metoda przeznaczona jest głównie do nacinania, a także odcinania. Jest świetna również do dziurowania czy okrawania. Wiele osób zastanawia się, co się stosuje do wykonania takiej obróbki. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim prasę, nożyce gilotynowe bądź dźwigniowe oraz inne narzędzia. Zobacz jak zadbać o bezpieczeństwo w zakładzie ślusarskim.
Cięcie elektroerozyjne
W obecnych czasach popularne jest także cięcie elektroerozyjne. Taka obróbka stali polega na cięciu opartym o erozję elektryczną. Taki proces pojawia się w czasie wyładowań elektrycznych. Warto zaznaczyć, że tego typu technika obróbki stali jest idealna do materiałów trudnoskrawalnych. Jest ona stosowana w wielu firmach zajmujących się cięciem stali. Przy jej pomocy obrabiane są na przykład formy wtryskowe, a ponadto matryce kuźnicze. Okazuje się, że do realizacji procesów stosowane są piły. Można też użyć szlifierki anodowo-mechaniczne, które są świetne do cięcia elektroerozyjnego.
Zobacz także: Narzędzia do prasy krawędziowej
Cięcie wodne
Bardzo popularne jest także cięcie wodne. Taka metoda wyróżnia się sporą precyzją. W praktyce zastosowanie skondensowanego strumienia wody jest idealne do cięcia blach mających różny przekrój. Taka technologia idealnie sprawdzi się w przypadku miękkich materiałów, które mają różną grubość. Pozwoli ona otrzymać bardzo gładkie krawędzie bez jednoczesnego zniekształcenia termicznego, co jest powszechnym problemem przy innych formach cięcia stali. Dlatego wiele przedsiębiorstw stawia na taką formę obróbki metalu. Oczywiście są też wady. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim wysokie koszty operacyjne, co jest dla wielu ludzi sporym kłopotem. Okazuje się, że do wykonywania cięć przeznaczone są pompy multiplikatorowe. Zobacz także jakie przecinarki wybrać do cięcia aluminium.
Cięcie termiczne
W obecnych czasach popularne jest także cięcie termiczne. Proces obróbki stali wymaga zastosowania płomienia w celu nadtopienia metalu wzdłuż jego grubości, co jest bardzo ważne. Taka metoda jest bardzo powszechna w wielu krajach. Dzięki niej można uzyskać bardzo zadowalające efekty.
Dlatego warto rozważyć taką formę obróbki stali. Dzięki niej można na bieżąco usuwać odpady w postaci ciekłego metalu. Można pozbyć się też produktów, które powstały przez utlenienie się materiału. Co ciekawe, taka technika pozwoli oddzielić wiązania atomowe bez naruszenia stanu fizycznego surowca, co jest bardzo ważne w wielu sektorach gospodarczych.