zielona ściana w salonie

zielona ściana w salonie

Zielona ściana w salonie

W obecnych czasach bardzo popularna jest ciemnozielona ściana w salonie. Jest to bardzo piękny kolor, który nierzadko uspokaja ludzi. W wielu domach można zobaczyć ścianę pomalowaną na taki typ barwy. Warto dowiedzieć się, dlaczego zielone ściany w salonie cieszą się tak ogromną popularnością.

Zielone ściany w salonie

Wiele osób zastanawia się, czy warto pomalować na zielono ścianę w salonie czy nawet kuchni. Okazuje się, że taki kolor najlepiej pasuje do właśnie salonu. Jest to barwa, która niesamowicie uspokaja, dlatego tak świetnie pasuje do tego pomieszczenia. To w salonie ludzie często stawiają na odpoczynek, dlatego często stawiana jest barwa zieleni. Warto jednak wiedzieć o tym, że do dyspozycji mamy bardzo dużo odcieni tego koloru. Dlatego zgoda wszystkich domowników na użycie tego koloru we wnętrzu to za mało. Zobacz także – Jak zaaranżować mały przedpokój.

zielona ściana
zielona ściana

Co ciekawe, zielone ściany w salonie dodają wnętrzu młodości, a także świeżości. Zieleń dodaje też sił witalnych. Okazuje się, że barwa zielona powstaje z połączenia koloru niebieskiego oraz żółtego. Dodatkowo zieleń to kolor młodości, a także nadziei. Należy wiedzieć, że nie zawsze budziła jednak tyle pozytywnych skojarzeń. Warto powiedzieć o tym, że zieleń w czasach średniowiecza utożsamiana była z katastrofą, złem, a nierzadko też z diabłem. Oprócz tego niektóre negatywne znaczenia przetrwały w zmienionej formie do czasów obecnych. Innym ciekawym faktem jest to, że dawniej jaskrawa zieleń kojarzona była z trucizną, a blada zmieszana z małą dawką błękitu bądź szarości – z postępującą chorobą. Wraz z upływem dekad reputacja takiego koloru uległą poprawie. Ostatecznie zieleń nie jest już kojarzona ze złem. Zobacz także: Jak zaaranżować ściany w sypialni.

zielony kolor ścian

Znaczenie zielonego koloru

Zielony kolor jest też niesamowicie istotny w islamie. Co ciekawe, widnieje na wielu flagach krajów islamskich. Zieleń dominuje w meczetach. Wiele osób zastanawia się, jak zielone ściany w salonie wpływają na ludzką psychikę. Warto najpierw dowiedzieć się, jaki konkretnie typ zieleni wybrać do salonu. Może być to zieleń butelkowa, oliwkowa, a nawet taka, która jest w odcieniu limonki bądź turkusu.

zielone ściany
zielone ściany

Co ciekawe, kolor zielony wywołuje u ludzi uczucie bezpieczeństwa, równowagi, a ponadto skupienia. Dzięki tej barwie można odprężyć się, uspokoić, a dodatkowo zrelaksować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż jeszcze kilka dekad temu kojarzył się głównie z właściwą młodości niestałością, niepewnością, a nierzadko też z brakiem dojrzałości. Należy pamiętać, że ta dwoistość skojarzeń nie pozostaje bez wpływu na częstość pojawienia się barwy zielonej w naszych wnętrzach mieszkalnych.

Okazuje się, że starsi ludzie przeważnie stosują zieleń tylko w pomieszczeniach mających charakter gabinetowe. Mowa tutaj przede wszystkim o pomieszczeniach do pracy, w bibliotekach, a nierzadko tez jako tło dla prywatnej kolekcji obrazów. Warto podkreślić, że zieleń w salonie jeszcze niedawno była dość rzadko spotykana. Obecnie ten trend stale się zmienia. Dlatego warto rozważyć pomalowanie ścian w salonie na kolor zielony. Dzięki temu nasz salon będzie pięknie wyglądał.