studnia w ogrodzie

Studnia sposobem na wodę

wodaGromadzenie deszczówki to popularne zjawisko, ponieważ woda ta ulega wykorzystaniu w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Jedni podstawiają pod rynny beczki, inni zakopują na terenie posesji zbiorniki, do których woda wędruje z dachu po rynnach. Cała woda, jaka znajduje się na terenie naszej posesji po deszczu, nie kumuluje się jednak na dachu.

Woda po deszczu

Wiele litrów wsiąka w grunt lub stoi w postaci kałuży na utwardzonych miejscach na działce. Tutaj stosuje się z reguły drenaż, a odprowadzoną w ten sposób wodę sprowadza się w miejsce, w którym nie będzie zagrażała naszemu domostwu. Bardzo często jest to studnia, ponieważ nie zawsze na terenie posesji znajduje się inny sposób na pozbycie się wody gruntowej bez konieczności zdobywania na to specjalnego pozwolenia.

Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie systemy odwodnień wymagają tego, aby przemyśleć, gdzie będziemy odprowadzać zebraną przez nie wodę. Studnia chłonna staje się tutaj znakomitym rozwiązaniem. Musi być ona na tyle głęboka, aby swoim dnem sięgać warstwy przepuszczającej wodę. Zwykle są to żwir i piasek, zaś problemy stwarzają warstwy z gliny.

Czytaj również: Domy zeroenergetyczne

Budowa studni

Dno studni pozwala na wpuszczenie wody w grunt w miejscu, gdzie naturalnie nie byłoby to możliwe właśnie ze względu na kiepską przepuszczalność gruntu.Studnię tego rodzaju wykonuje się najczęściej z betonu, zaś na jej dnie znajduje się zazwyczaj warstwa żwiru zapewniająca swobodne wsiąkanie wody. Na terenie działki możemy ulokować kilka studni chłonnych. Może być też jedna wielka studnia, do której będzie prowadzić kilka rur spustowych. Warto umieścić ją jak najdalej od budynku mieszkalnego.

Specjaliści od studni

Przygotowanie materiałów oraz budowę warto zlecić fachowcowi, którego polecą nam znajomi lub sami docenimy dotychczasowe efekty jego pracy. Studnia ma sprawnie spełniać swoje zadanie, więc powinna być wykonana solidnie. Nie ufajmy nieznajomym osobom bez uprawnień, które twierdzą, że są fachowcami i doskonale znają się na odwodnieniu budynków. Możemy bowiem szybko potrzebować nowej studni.