Studnia sposobem na wodę
Gromadzenie deszczówki to popularne zjawisko, ponieważ woda ta ulega wykorzystaniu w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Jedni podstawiają pod rynny beczki, inni zakopują na terenie posesji zbiorniki, do których woda wędruje z dachu po rynnach. Cała woda, jaka znajduje się na terenie naszej posesji po deszczu, nie kumuluje się jednak na dachu.
Woda po deszczu
Wiele litrów wsiąka w grunt lub stoi w postaci kałuży na utwardzonych miejscach na działce. Tutaj stosuje się z reguły drenaż, a odprowadzoną w ten sposób wodę sprowadza się w miejsce, w którym nie będzie zagrażała naszemu domostwu. Bardzo często jest to studnia, ponieważ nie zawsze na terenie posesji znajduje się inny sposób na pozbycie się wody gruntowej bez konieczności zdobywania na to specjalnego pozwolenia.
Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie systemy odwodnień wymagają tego, aby przemyśleć, gdzie będziemy odprowadzać zebraną przez nie wodę. Studnia chłonna staje się tutaj znakomitym rozwiązaniem. Musi być ona na tyle głęboka, aby swoim dnem sięgać warstwy przepuszczającej wodę. Zwykle są to żwir i piasek, zaś problemy stwarzają warstwy z gliny.
Czytaj również: Domy zeroenergetyczne
Budowa studni
Dno studni pozwala na wpuszczenie wody w grunt w miejscu, gdzie naturalnie nie byłoby to możliwe właśnie ze względu na kiepską przepuszczalność gruntu.Studnię tego rodzaju wykonuje się najczęściej z betonu, zaś na jej dnie znajduje się zazwyczaj warstwa żwiru zapewniająca swobodne wsiąkanie wody. Na terenie działki możemy ulokować kilka studni chłonnych. Może być też jedna wielka studnia, do której będzie prowadzić kilka rur spustowych. Warto umieścić ją jak najdalej od budynku mieszkalnego.
Specjaliści od studni
Przygotowanie materiałów oraz budowę warto zlecić fachowcowi, którego polecą nam znajomi lub sami docenimy dotychczasowe efekty jego pracy. Studnia ma sprawnie spełniać swoje zadanie, więc powinna być wykonana solidnie. Nie ufajmy nieznajomym osobom bez uprawnień, które twierdzą, że są fachowcami i doskonale znają się na odwodnieniu budynków. Możemy bowiem szybko potrzebować nowej studni.
Zalety posiadania własnej studni na podwórku
Blog Wprowadzenie: Studnia to dziura wykopana w ziemi, aby uzyskać wodę. Dla większości mieszkańców wsi normalne jest posiadanie studni, ponieważ jest to ich jedyne źródło wody. Posiadanie własnej studni ma wiele zalet. W tym poście na blogu omówimy trzy najważniejsze korzyści płynące z posiadania studni na swoim podwórku.
1. Wygoda
Jedną z zalet posiadania własnej studni jest to, że jest to bardzo wygodne. Nie musisz polegać na nikim innym, jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę i możesz dostać wodę w dowolnym momencie. Jest to szczególnie przydatne w czasie suszy, kiedy publiczne źródła wody mogą być odcięte lub racjonowane.
2. Opłacalność
Kolejną zaletą posiadania własnej studni jest to, że na dłuższą metę pozwala to zaoszczędzić pieniądze. Po zainstalowaniu studni głębinowej nie będziesz już musiał płacić rachunków za wodę. Może to z czasem przyczynić się do znacznych oszczędności, zwłaszcza jeśli mieszkasz na obszarze o wysokim poziomie wody.
3. Dobre dla środowiska
Studnie są również dobre dla środowiska, ponieważ pomagają oszczędzać wodę. Mając własną studnię, nie polegasz na uzdatnionej wodzie z miejskiego źródła, która może zaoszczędzić miliardy galonów wody każdego roku. To z kolei pomaga zmniejszyć ślad węglowy i chronić nasze zasoby naturalne.
Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie własnej studni na podwórku ma wiele zalet. Jeśli zastanawiasz się nad wyzdrowieniem, mamy nadzieję, że ten wpis na blogu pomógł Ci podjąć decyzję. Dziękuję za przeczytanie!