Jakie krzewy wybrać do ogrodu?
Ogrody to nie tylko kwiaty. Coraz częściej właściciele choćby niewielkiej powierzchni gruntu oglądają w sklepach drzewa i krzewy do ogrodu, które nadają mu efektu wielopiętrowości. Krzewy posiadają wiele zalet – są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty, są mniej wymagające, szybciej rosną, szybciej wypuszczają liście i tworzą tło ogrodu, a kwitnące odmiany, odpowiednio dobrane, mogą przemienić ogród w naprawdę uroczy zakątek.
Jaką rolę pełnią krzewy w ogrodach?
Średnie piętro roślinności bardzo chętnie wykorzystywane jest do tworzenia żywopłotów, ciekawych kompozycji np. skwerów czy dekoracji wokół oczek wodnych, zakładania wrzosowisk. Wiele gatunków ma jadalne owoce, z których korzystają ludzie i zwierzęta. Gęste zarośla dają ptakom, drobnym zwierzętom i wszelkiego rodzaju bezkręgowcom schronienie. Krzewy poprawiają mikroklimat, a ich system korzeniowy zapobiega erozji gleby.
Czym kierować się podczas wyboru krzewów?
Zanim wyruszymy do sklepu po ozdobne krzewy ogrodowe, dobrze jest sprawdzić i ustalić parametry, które w dużej mierze powinny wpłynąć na wybór gatunków do nasadzeń:
- stanowisko – słoneczne czy zacienione,
- rodzaj gleby – zasobność, przepuszczalność i odczyn podłoża,
- styl ogrodu – rodzime czy egzotyczne gatunki,
- wysokość krzewów – krzewy niskie (do 1 m), które mogą tworzyć rabatowe kompozycje, obwódki, krzewy średnie (1-3 m) i wysokie (powyżej 3 m), które mogą rosnąć jako solitery, luźne lub formowane żywopłoty, dekoracje ścian lub murów.
Ozdobne krzewy do ogrodu
Odpowiednio dobrane krzewy sprawią, że ogród będzie obsypany kwiatami od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W styczniu przyjemny zapach wydzielają fantazyjne kwiaty “orzecha czarownicy”. Oczar najlepiej czuje się na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach, w żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej glebie. Kolejnym krzewem, który warto mieć w swoim ogródku to forsycja, która już wczesną wiosną ma gałązki obsypane setką maleńkich, żółtych kwiatów. Forsycja lubi miejsca osłonięte od wiatru i przycinanie – wtedy krzew rośnie naprawdę szybko. W maju, gdy wiosna już gości się na całego ogrody zdobią kwitnące bzy (szlachetne o okazałych kwiatach lub zwyczajne), głogi jednoszyjkowe (długowieczne i mało wymagające) lub wymagające rododendrony (różaneczniki wymagają odpowiedniego podłoża). Bardzo popularne są migdałowce – ich drobne różowe kwiatki w kształcie różyczek są przepiękną ozdobą oraz jaśminowce, których kremowobiałe kwiaty odurzają zapachem.
Zobacz również: Rośliny sztuczne czy żywe.
Kolorowe, ozdobne krzewy ogrodowe
Kolory do ogrodu wniosą także krzewy, które posiadają ozdobne liście tj. berberys, hortensja, klon japoński, laurowiśnia wschodnia oraz te, które są zielone przez cały rok (zimozielone) – jałowiec pospolity, cis pospolity, bukszpan, ligustr pospolity czy sosna górska. Ciekawą propozycją są krzewy, które posiadają owoce. Z tych, które posiadają owoce jadalne dla człowieka warto rozważyć czeremchę, rokitnik pospolity, jarząb pospolity, bez czarny, irgę, pigwowiec, dziką różę, natomiast z krzewów posiadających owoce niejadalne lub trujące m.in. ognik szkarłatny, cis pospolity, anielskie trąby, trzmielinę zwyczajną, ostrokrzewy kolczaste.Tym, którzy lubią pracę w ogrodzie, a pielęgnacja wymagających roślin nie sprawia problemu, warto polecić nieco bardziej wymagające w uprawie krzewy – piękny widok roślin będzie prawdziwą satysfakcją (hibiskusy, które lubią glebę lekką, pulchną, a w dodatku są wrażliwe na mróz, hortensje wrażliwe na niskie temperatury i niedobór wody, wrzosy wymagające przycinania pędów, okrywania na zimę oraz odpowiedniej gleby, pieris japoński o podobnych wymaganiach co różaneczniki).
Zobacz także: Donice ceramiczne
Wybór krzewów do ogrodu może i nie stanowi problemu (popularne gatunki nie wymagają specjalnych zabiegów i nie mają specjalnych wymagań), lecz powinien być przemyślany – roślina może zachwycić wyglądem i kwiatami, może nawet bardzo dobrze przyjąć się w wybranym i przygotowanym dla niej miejscu. Jednak, gdy nie weźmiemy pod uwagę faktu, że ona rośnie i się rozwija i wkrótce zabraknie jej miejsca, krzew będzie wymagał przesadzenia. A nie każdy system korzeniowy to zniesie.